کلیسای زوارتنوتس ارمنستان

 کلیسای جامع زوارتنوتس که در زبان ارمنی به معنی نیروهای نگهبان یا فرشته‌های آسمانی است، نام یکی از آثار باستانی ارمنستان است که در نیمه سدهٔ ۷ میلادی در نزدیکی شهر واغارشاپات ساخته شده‌ است و نیایشگاه جرج مقدس هم نامیده می‌شود.

 

در حال حاضر ویرانه هآی آن حکایت از شکوه و زیبایی آن دارد. بر روی ستونها و سنگهای عظیم دیوارهای معبد کنده کاری و نقوش منحصر به فرد ی حک شده که خود برای بازدید کننده بس جالب و دیدنی است.این بنا درقرن هفتم میلادی احداث گردیده .قسمت خارجی آن ۳۲ ضلعی است که در هر گوشه آن یک جفت نیم ستون جاسازی شده و در مسیر اجمیاتسین واقع است. این اثر در فهرست میراث فرهنگی جهان یونسکو قرار دارد.

 

 

 

بنا به اظهارات مورخین ارمنی و کتیبه‌های یونانی موجود، زوارتنوتس توسط “نِرسِس ایشخانتس سوم” – جاثلیق کل ارامنه – احداث شده است و زمان ساخت آن از سالهای جاثلیق بودن او یعنی ۶۴۱-۶۶۱ میلادی استنباط شده است. بنظر “موسس کاقانکاتواتسی”، زوارتنوتس در سال ۶۵۲ میلادی تقدیس شده است زوارتنوتس تا اواخر قرن دهم پابرجا بوده است. در اوایل قرن بیستم ویرانه های زوارتنوتس بطور کامل با لایه زخیمی از خاک پوشیده شده بود. طبق مطالب بدست آمده، تا قبل از زوارتنوتس ساختارهای باستانی از قرون چهارم و پنجم میلادی در آنجا وجود داشتند. کهن‌ترین آنها بنایی در اندازه‌های ۰٫۶۳ در ۲٫۷ متر شامل کتیبه‌ای با خط میخی از روسای دوم – پادشاه اورارتویی – در مورد فعالیتهای ساخت وساز، ایجاد باغات، احداث کانالهای آب و تقدیم قربانی به خدایان است که در موزه زوارتنوتس قرار دارد. تصور بر اینست که معبد خدای تیر در محوطه زوارتنوتس بوده است زوارتنوتس بنایی گنبدی و متمرکز است که از بیرون سه‌ضلعی بوده و مجموعه‌ای هماهنگ از حجم‌های سه استوانه‌ می‌باشد که قطر آنها تدریجا کاهش می‌یابد. ساعت دایره‌ای شکل خورشیدی در قسمت جنوبی کار گذاشته شده بود. زوارتنوتس سبکی جدید در معماری ارمنی است. در قرون آتی، معماری ارمنی به میزان زیادی تحت تاثیر زوارتنوتس قرار داشته است. می‌توان گفت که زوارتنوتس جمع‌بندی منحصربفردی از هنر ساخت و ساز ارمنی، مجسمه‌سازی و هنر تزئینی بوده و ثمره توسعه کلی تمدن ارمنستان می‌باشد.

 

 

 

در سال ۱۹۳۷ در فاصله نه چندان دوری از ویرانه‌های زوارتنوتس موزه کوچکی احداث شده است و در آنجا مطالب بدست آمده طی حفاری‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند.

کلیسای زوارتنوتس ارمنستان

کلیسای زوارتنوتس ارمنستان

مجسمه مادر گرجستان

 مجسمه مادر گرجستان معروف به کارتلیس ددا (تلفظ : Kartlis Deda)، یک مجسمه و بنای زیبا و سمبلی بر فراز تپه های سولالاکی شهر تفلیس پایتخت گرجستان است و تقریبا از تمام زوایای شهر تفلیس قابل دیدن است.

می توان از مجسمه کارتلیس دِدا به عنوان سمبل و نمادی از شهر تفلیس نام برد. کارتلیس دِدا به معنای مادرکارتلی می باشد به همین دلیل به آن مجسمه مادر گرجستان نیز گفته می شود. این مجسمه بر فراز تپه های سولولاکی (Sololaki Hill) قرار گرفته و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویت است. کارتلیس ددا با ارتفاع ۲۰ متری نقشی از یک زن را در لباس محلی گرجستان به تصویر می کشد، تصویری سمبلیک از گرجستان که در دست چپ خود یک کاسه از آب انگور برای دوستانش دارد، فلسفه طراحی این کاسه به میهمان نوازی مردم گرجستان باز می گردد. در دست دیگر او با شمشیری به نشان مبارزه با دشمنانش جای گرفته است. این تندیس، نمادی از شهر تفلیس است و با آلومینیوم ساخته شده است و پوشش سنتی گرجستان را به تن دارد. او یک جام در دست چپ و شمشیری در دست راست دارد. ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت ۱۵۰۰ سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه‌ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده است. این مجسمه ۲۰ متر طول دارد.

این مجسمه شبیه بانویی گرجی با لباس محلی ساخته شده که در دست راست او شمشیری به معنی سلحشوری و تهدید دشمن ها و در دست چپ ، جامی از شراب به نشانه مهمان نوازی و استقبال از دوستان قرار دارد.

 

 

شبیه این مجسمه در شهر ایروان پایتخت ارمنستان ساخته شده که به مجسمه مادر ارمنستان معروف است.

 

 

 

 

مجسمه مادر گرجستان

 

صفحه قبل 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 صفحه بعد