کلیسای سوتیتسخُوِلی، کلیسایی زیبا مربوط به دوران قرون وسطی در شهر تاریخی متسختا گرجستان می‌باشد. متسختا یک شهر قدیمی و دارای ارزش تاریخی در شمال تفلیس است که حدود ۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. کلیسای سوتیتسخولی ، مکانی فوق‌العاده جذاب و دیدنی که به وسیله یونسکو به ثبت جهانی رسیده و امروزه بعد از کلیسای جامع تثلیث به عنوان دومین کلیسای بزرگ گرجستان شناخته می‌شود. باید بدانید که بر طبق باور مردم عامه، کلیسای سوتیتسخولی آرامگاه حضرت مسیح بوده و از ارزشمندترین مکان‌های عبادت اهالی گرجستان می‌باشد.

 

 

 

کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا شناخته شده به عنوان محل دفن مسیح است که مدتها بعنوان یکی از کلیساهای ارتدوکس اصلی گرجستان بوده و یکی از با ارزش ترین مکانهای عبادت در گرجستان است.ساختار کنونی در سال ۱۰۲۹ توسط معمار قرون وسطی گرجستان Arsukisdze تکمیل شد، اگرچه قدمت این مکان به قرن چهارم میلادی می رسد.

این کلیسا، در اوایل سده ۱۱ میلادی به وسیله معمار خوش‌ذوق و با‌سلیقه اهل گرجستان به نام آرساکیدزه احداث گردید. عمده شهرت کلیسای سوتیتسخولی ، به خاطر معماری فوق‌العاده و حجاری‌هایی بی‌نظیر بر روی سنگ‌ها بوده که با ظرافت خاصی انجام شده‌اند.

 

کلیسای اصلی در قرن چهارم میلادی در زمان سلطنت میریان سوم کارتلی (ایبریا) ساخته شده است. گفته می شود که سنت نینو، جایگاه این کلیسای را در کنار رودخانه های مکتاری (کورا) و آراگوی انتخاب کرده است. طبق گفته ها، در قرن ۱ میلادی یک یهودی گرجی به نام الیاس در اورشلیم لباس مسیح را که از یک سرباز رومی در گلگوتا خریداری کرده بود را به گرجستان آورد.

پس از بازگشت او به شهر ، توسط خواهرش سیدونیا مورد بازدید قرار گرفت ،خواهر او پس از بازدید از لباس بلافاصله پس از احساسات ناشی از شیء مقدس فوت کرد.او را همراه با لباس ها در مکان کنونی کلیسا به خاک سپردند. در گرجی Sveti به معنای “ستون” و tskhoveli به معنای “زندگی دادن” یا “زندگی”، است که امروزه نام کلیسای جامع سوتیتسخولی میباشد.

صدای اتفاقی که برای سیدونیا افتاد، به طور گسترده ای در سراسر گرجستان پخش شود، این اتفاق نشان می دهد که سیدونیا یک فرشته است که ستون را در آسمان بلند می کند. سنت نینو میگوید: میرایران و همسرش، ملکه نانا، در سمت راست و چپ هستند. گرجستان به طور رسمی مسیحی را در سال ۳۳۷ به عنوان دین دولتی خود پذیرفته است.

در زمان بازدید امپراتور روسیه نیکلاس اول از کلیسای سوتیتسخولی در دهه ۱۸۳۰ میلادی، مقامات این کشور بسیاری از نقاشی‌ها و گالری‌های این کلیسا را با توجه به طرح پاک‌سازی اماکن مذهبی از بین بردند. اما خوشبختانه امروزه بخشی از این نقاشی‌ها همچون تصویری از شخصیت‌های زودیاک و جانور آخرالزمان مربوط به قرن سیزدهم به وسیله هنرمندانی چیره‌دست مورد ترمیم قرار گرفته‌اند. همچنین، تصویری از عیسی مسیح در محراب کلیسای سوتیتسخولی به زیبایی هر چه تمام‌تر به وسیله هنرمندی اهل روسیه نقاشی شده است.

مردم گرجستان به ویژه متسختا اغلب مراسم مهم مذهبی و ازدواج خود را در این کلیسا برگزار می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

کلیسای سوتیتسخولی در گرجستان

کلیسای سوتیتسخولی در گرجستان