صومعه جواری در گرجستان

 پایتخت سابق گرجستان نمونه هایی بسیار برجسته از معماری مذهبی قرون وسطایی را ارائه می دهد، شهری تاریخی که در سال ۱۹۹۴ توسط سایت میراث جهانی یونسکو نامگذاری شد. بنا بر اعتقاد یونسکو قدمت این شهر به ۲ تا ۳ هزار سال قبل از میلاد می رسد. آب و هوای معتدل، خاک حاصلخیز و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی استراتژیک در محل تلاقی رودخانه های آرگاوی و مِتِکواری این شهر را به انتخابی مناسب برای سکونت انسان ها تبدیل کرده است. همچنین می توان از این منطقه به عنوان توفقگاهی مهم در مسیرهای تجاری باستانی و یک منطقه شگفت انگیز برای انجام فعالیت های مذهبی اولیه مسیحیان نام برد. متسختا در اوایل دوران پادشاهی ایبِریا از قرن سوم قبل از میلاد تا قرن پنجم بعد از میلاد به عنوان پایتخت گرجستان انتخاب شد. در اوایل قرن ششم پادشاه داچی اوجارمِلی مطابق با خواسته پدرش پایتخت را از مِتِسخِتا به تفلیس منتقل کرد. صومعه جواری (Jvari Monastery) ، مربوط به قرن ششم میلادی است  و جزو مهمترین آثار معماری گرجی – مسیحی می باشد. این صومعه ارتدوکس گرجستانی در شرق کشور گرجستان در نزدیکی منطقه متنایی واقع شده است. از این صومعه گاهی اوقات به نام صومعه صلیب نیز یاد می شود ( به دلیل تشابه اسمی  با صومعه ای در اورشلیم ). صومعه جواری بر فراز قله کوه سنگی در محل تلاقی رودخانه های  Mtkvari و Aragvi و  مشرف به روستای متسختا(Mtskheta) می باشد  که سابقا پایتخت پادشاهی ایبریا بوده است. یکی از مهم ترین آثار تاریخی این شهر سامتاورو (محل خط کش) می باشد، جاییکه در آن یک کلیسای کوچک گنبدی در قرن چهارم ساخته شد. کلیسایی که مقبره میریان پادشاه گرجی کسی که آیین مسیحیت را به تصویب رساند، در آنجا قرار دارد. از دیگر جاذبه های مذهبی این شهر می توان به کلیسای اِسوِتیتسخووِلی (Svetitskhoveli) اشاره کرد، مکانی مذهبی تاریخی که در کنار یک کلیسای چوبی ساخته شد. در این مجموعه کلیسای جامع قرن یازدهم نیز یافت می شود.

بعد از مِتِسخِتا بر روی تپه ای در بالای رودخانه آراگوی مجموعه مِتِسخِتا جِواری یافت می شود، مجموعه ای جذاب با ساختمان های متفاوت از دوران های مختلف از جمله کلیسای صلیبی گرجستانی مربوط به اواسط قرن ششم.این صومعه مربوط به قرن ششم میلادی است و از مهم ترین آثار معماری مسیحیان گرجی به شمار می رود. این صومعه ی ارتدوکس در شرق گرجستان در نزدیکی منطقه ای به نام متنایی قرار دارد. نام دیگر این مکان به خاطر تشابه اسمی با صومعه ای که در اورشلیم وجود دارد، صومعه ی صلیب است. یکی از دلایل خاص بودن این صومعه به خاطر این است که بر بالای کوهی سنگی و در نوک قله بنا شده و کوه در محل تلاقی دو رودخانه ی Aragvi و Mtkvari قرار دارد.

 

این صومعه از لحاظ معماری سبکی منحصر بفرد و یگانه دارد. بنای گنبدی آن چهار وجهی است و در بین هر وجه  دالان های دیگری قرار دارد که به عنوان کلیساهای کوچک جانبی استفاده می شود و ارتباط با فضای مرکزی را به وجود می آورد. این طراحی تاثیر زیادی بر توسعه معماری گرجستان و به عنوان یک الگو برای بسیاری از کلیساها دیگر نه تنها در گرجستان، بلکه در کل منطقه قفقاز جنوبی خدمت کرد.  این کلیسا در طول قرن ها در معرض باران و بادهای فرسایشی بوده است و به شدت در حال نابودی است.  در سال ۲۰۰۴ این بنا در فهرست آثار تاریخی جهانی سازمان دیده بانی ثبت شد.

 

 

 

 

صومعه جواری در گرجستان

صومعه جواری در گرجستان

کلیسای سوتیتسخولی در گرجستان

 کلیسای سوتیتسخُوِلی، کلیسایی زیبا مربوط به دوران قرون وسطی در شهر تاریخی متسختا گرجستان می‌باشد. متسختا یک شهر قدیمی و دارای ارزش تاریخی در شمال تفلیس است که حدود ۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. کلیسای سوتیتسخولی ، مکانی فوق‌العاده جذاب و دیدنی که به وسیله یونسکو به ثبت جهانی رسیده و امروزه بعد از کلیسای جامع تثلیث به عنوان دومین کلیسای بزرگ گرجستان شناخته می‌شود. باید بدانید که بر طبق باور مردم عامه، کلیسای سوتیتسخولی آرامگاه حضرت مسیح بوده و از ارزشمندترین مکان‌های عبادت اهالی گرجستان می‌باشد.

 

 

 

کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا شناخته شده به عنوان محل دفن مسیح است که مدتها بعنوان یکی از کلیساهای ارتدوکس اصلی گرجستان بوده و یکی از با ارزش ترین مکانهای عبادت در گرجستان است.ساختار کنونی در سال ۱۰۲۹ توسط معمار قرون وسطی گرجستان Arsukisdze تکمیل شد، اگرچه قدمت این مکان به قرن چهارم میلادی می رسد.

این کلیسا، در اوایل سده ۱۱ میلادی به وسیله معمار خوش‌ذوق و با‌سلیقه اهل گرجستان به نام آرساکیدزه احداث گردید. عمده شهرت کلیسای سوتیتسخولی ، به خاطر معماری فوق‌العاده و حجاری‌هایی بی‌نظیر بر روی سنگ‌ها بوده که با ظرافت خاصی انجام شده‌اند.

 

کلیسای اصلی در قرن چهارم میلادی در زمان سلطنت میریان سوم کارتلی (ایبریا) ساخته شده است. گفته می شود که سنت نینو، جایگاه این کلیسای را در کنار رودخانه های مکتاری (کورا) و آراگوی انتخاب کرده است. طبق گفته ها، در قرن ۱ میلادی یک یهودی گرجی به نام الیاس در اورشلیم لباس مسیح را که از یک سرباز رومی در گلگوتا خریداری کرده بود را به گرجستان آورد.

پس از بازگشت او به شهر ، توسط خواهرش سیدونیا مورد بازدید قرار گرفت ،خواهر او پس از بازدید از لباس بلافاصله پس از احساسات ناشی از شیء مقدس فوت کرد.او را همراه با لباس ها در مکان کنونی کلیسا به خاک سپردند. در گرجی Sveti به معنای “ستون” و tskhoveli به معنای “زندگی دادن” یا “زندگی”، است که امروزه نام کلیسای جامع سوتیتسخولی میباشد.

صدای اتفاقی که برای سیدونیا افتاد، به طور گسترده ای در سراسر گرجستان پخش شود، این اتفاق نشان می دهد که سیدونیا یک فرشته است که ستون را در آسمان بلند می کند. سنت نینو میگوید: میرایران و همسرش، ملکه نانا، در سمت راست و چپ هستند. گرجستان به طور رسمی مسیحی را در سال ۳۳۷ به عنوان دین دولتی خود پذیرفته است.

در زمان بازدید امپراتور روسیه نیکلاس اول از کلیسای سوتیتسخولی در دهه ۱۸۳۰ میلادی، مقامات این کشور بسیاری از نقاشی‌ها و گالری‌های این کلیسا را با توجه به طرح پاک‌سازی اماکن مذهبی از بین بردند. اما خوشبختانه امروزه بخشی از این نقاشی‌ها همچون تصویری از شخصیت‌های زودیاک و جانور آخرالزمان مربوط به قرن سیزدهم به وسیله هنرمندانی چیره‌دست مورد ترمیم قرار گرفته‌اند. همچنین، تصویری از عیسی مسیح در محراب کلیسای سوتیتسخولی به زیبایی هر چه تمام‌تر به وسیله هنرمندی اهل روسیه نقاشی شده است.

مردم گرجستان به ویژه متسختا اغلب مراسم مهم مذهبی و ازدواج خود را در این کلیسا برگزار می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

کلیسای سوتیتسخولی در گرجستان

کلیسای سوتیتسخولی در گرجستان

صفحه قبل 1 ... 8 9 10 11 12 13 صفحه بعد