باغ تاریخی شاهزاده ماهان در کرمان

 در سال ۱۲۷۶ خورشیدی محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان دستور ساخت باغی را صادر کرد و سپس بنای درون آن را عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی (۱۲۹۸ ه. ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخت و با مرگ وی نیمه تمام رها شد.

 

نام این باغ تاریخی زیبا شاهزاده ماهان یا شازده باغ است که قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه بازمی گردد.

این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان، در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران جای گرفته است تا معجزه‌ای باشد در دل کویر ایران.

 

در بدو ورود به این باغ به ویژه در طبقه بالای سر در خانه به غیر از دیدها و منظره بیرونی باغ، منظره چهار باغ و در جهت مقابل آن کوه ها نمایان هستند که با حرکت آب، حوض ها و آبشارها و توام با نظام زیبای گیاهان و درختان است. در باغ فواره‌ها یا آبفشانهایی نیز وجود دارد که از زیباترین فواره‌های باغ‌های ایرانی هستند و همین طبیعت بکر و زیباست که سبب شده شازده ماهان جزو زیباترین باغ های ایران باشد.

 

در این میان اما جای خالی کاشی‌ها را بر سر در ورودی این باغ می‌توان دید؛ شنیده ها حاکی از آن است که وقتی خبرمرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سر در ساختمان بوده تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده است!

 

این باغ مساحتی نزدیک به ۳/۵ هکتار است و از این رو بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب می‌شود.

 

گردشگران هرسال مخصوصاً در فصل تابستان و بهار از این شازده باغ ایرانی بازدید می‌کنند و از زیبایی و طراوت آن لذت می‌برند. باغ شاهزاده ماهان در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

 

باغ تاریخی شاهزاده ماهان در کرمان

 

راز آبشار شیطان

 راز آبشار شیطان – راز آبشاری که در مرز بین کانادا و آمریکا وجود دارد در چیست؟ چرا غیب میشود؟ آبشار بسیار عجیبی در مرز بین کانادا و آمریکا وجود دارد که برای مدت زیادی به عنوان یک مقصد مرموز شناخته می‌شد. آبشار شیطان یک آبشار دوقلو است که در ادامه رودخانه برول در پارک سی آر مگنی وجود دارد. قسمت شرقی این آبشار مانند هر جای دیگری به دریاچه ای در پایین آن می ریزد اما نکته عجیب این است که قسمت سمت چپ این آبشار در حفره ای ریخته و ناپدید می شود. افراد زیادی از این ماجرای عجیب شوکه شده اند تا جایی که محققان زیادی به این منطقه آمده و روی آن تحقیق کرده اند.

این آبشار که به به عنوان کتری شیطان شناخته می شود، مدت زیادی است که تعجب افراد را بر انگیخته است. محققان در تلاش برای ردیابی جریان زیرزمینی، اشیائی مانند توپ های پینگ پنگ را در این حفره رها کرده اند. اما برای مدت ها این قضیه نا معلوم بود. هر فردی که از پارک سی آر مگنی بازدید می کند و به سمت این آبشار می رود به سمت قسمت سمت چپ رفته و از این که معلوم نیست جریان آب این آبشار ادامه اش کجاست تعجب می کند.

آبشار شیطان در انتهای دریاچه ای در نزدیکی رودخانه بول در پارک سی آر مگنی قرار دارد. طبق گزارش وزارت منابع طبیعی مینه سوتا آبشار در سرازیری یک ریزیته ریولیت در سنگ هایی آتشفشانی که به سختی سنگ گرانیت هستند، به دو قسمت تقسیم می شوند. قسمت شرقی آبشار با ارتفاعی حدود ۲۵ متر به آبگیر زیر آن می ریزد. آب در طرف غرب به یک حفره سنگی ریخته و کاملا محو می شود. اگر شما چوبی را به درون آن بیاندازید به این امید که آن را در پایین آبشار سمت شرق ببینید و یا در رودخانه، کاملا برای نا امید شدن خود را آماده کنید. هیدرولوژیست ها زمانی است که به نظر می رسد این قضیه را حل کرده اند، مدت های زیادی است که دانشمندان و متخصصان آب شناسی روی این آبشار تحقیقات متعددی اجرا کرده اند.

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2019/06/5cefc5e4a1c86.jpg

آبشار شیطان

پیتر مات مدیر این پارک گفته است که رمز و راز زیادی تا الان در مورد اینکه آب به کجا می رسد، گفته شده است. او می گوید: “من از مردم محلی داستان های زیادی شنیده ام که ادامه این آب به رودخانه ای در کانادا می رسد. البته برخی دیگر معتقدند که در مسیر دورتری آب آبشار شیطان به رودخانه میسی سی پی برمی گردد.

اما معروف ترین داستان این آبشار این که آب این آبشار از صخره ها برگشته و مجددا به بالای آبشار و دریاچه بالایی برمی گردد. داستان های زیادی از گردشگران وجود دارند که موارد زیادی از ردیاب جی پی اس گرفته تا توپ های رنگی و چوب و هر چیزی که روی آب بماند را درون حفره انداخته اند اما برای همیشه آن ها را از دست داده اند و هرگز نفهمیدند که به کجا رفته اند.

پس چه اتفاقی برای آبشار شیطان می افتد؟

آیا این آبشار عجیب به شهری زیرزمینی و ناشناخته در هسته زمین می رسد؟! البته جواب منفی است. وزارت منابع طبیعی مینه سوتا گفته است که آب این آبشار از راه های زیر زمینی عبور کرده و مجددا به بالای رودخانه بر می گردد. متخصصان و محققان با اندازه گیری بخشی از حجم آب فهمیده اند که آبی که قبل از جدا شدن جریان دارد با حجم آبی که از نقطه شروع آبشار با پایین سقوط می کنند یکسان می باشد. نتیجه این قضیه این است که آب آبشار شیطان در جایی به رودخانه برمی گردد.

 

ادامه مطلب

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 صفحه بعد